Beach Time Tour
Tredje deltävlingen av Beach Time Tour spelades under succéhelgen på Skrea strand som arrangerades av Back to the beach. Nästa stopp blir i Apelviken på söndag 7 juni, vilket är avslutningstävlingen av Beach Time Tour West.
Finalerna i tävlingens U17 klasser var mycket dramatiska där det i båda finalerna behövdes ett skiljeset. Segrade gjorde bland killarna Alfred Dalevik i par med Sebastian Angel från Falkenbergs VBK medan det i flicklassen blev Göteborg BC´s Linnéa Ranch / Therese Ranch som gick av planen som segrare.
Kommande helg är det spel i Apelviken där Beach Time Tour West avrundas. Det går bra att anmäla sig till tävlingen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Därefter tar Beach Time Tour paus över midsommarhelgen innan det är dags för Beach Time Tour East Länk till annan webbplats. med fyra deltävlingar. Start i Uppsala 27 juni och därefter kommer tävlingarna i Rullsand och Norrköping innan hela touren avslutas på Mälarbadet i Södertälje