Gå till innehåll
SVENSK VOLLEYBOLL

Historisk beachvolleykväll väntar i Avicii Arena

I morgon, torsdag 29 januari, skrivs svensk volleyhistoria. Beachvolley tar över huvudstaden och ikoniska Avicii Arena där en stjärnspäckad deltävling i Queen & King of the Court – Crown Series ska avgöras. 4 000 åskådare väntas fylla läktarna för att heja fram våra tre blågula lag - Åhman/Hellvig och Hölting Nilsson/Andersson på herrsidan, samt Reffel/Thurin på damsidan - när de utmanar de gästande världslagen.

Ta chansen att vara en del av denna unika idrottsupplevelse - säkra dina biljetter här! Länk till annan webbplats.

Foto: Svensk Volleyboll

Utomhus är det isande kallt, bitande vindar och förrädisk skare. En häftig kontrast till det som i skrivande stund förbereds inne i vår huvudstads kanske mest kända landmärke.

Sanden är uthälld och "scenen" redo för beachvolleyshow i Avicii Arena. Tre svenska lag står i centrum och ställs mot internationellt motstånd i absolut världsklass i en tävling som markerar ett nytt kapitel för beachvolleysporten i Sverige.

På herrsidan representeras Sverige av David Åhman och Jonatan Hellvig, regerande världs- och olympiamästare, samt Jacob Hölting Nilsson och Elmer Andersson, VM-silvermedaljörer och världstreor som nyligen utsågs till Årets nykomling på Idrottsgalan.

Tillsammans utmanar de bland andra norska världsettorna Mol/Sørum samt en hel hög andra stjärnor från exempelvis Brasilien och USA.

SVT:s Rikard Lann intervjuar de svenska herrlagen inför torsdagens tävling. Foto: Hannah Fridh Johansson

– Det är svårt att sätta ord på hur stort detta känns! När vi började spela tillsammans där runt 2018 hade vi aldrig kunnat föreställa oss att vi skulle få spela beachvolley i Avicii Arena; en sjukt häftig känsla att vi är här nu. Man har ju hört så många berättelser om volleybollen och EM '89 som är bland det största som hänt i svensk volleyboll - och nu är vi tillbaka! Det är fantastiskt kul hur intresset för vårt sport ökat här hemma i Sverige, vi ser verkligen fram emot att spela inför hemmapubliken, säger David och Jonatan under onsdagens pressträff.

Jacob och Elmer fyller på:
– En mäktig känsla att kliva in här i dag, en otrolig inramning! Alla förutsättningar finns för att det ska bli en riktigt bra kväll, både på planen och för alla de som tar plats på läktarna. Det kommer bli väldigt speciellt att spela just här och inför så många som hejar på just oss - ett minne för liver kommer det bli, helt klart. Vi vill visa vad vi går för och bjuda alla på en riktigt bra show!

Även på damsidan finns blågul representation i form av flerfaldiga svenska mästaren Tina Thurin Sverigeettan Isabelle Reffel. De är först ut äntra sanden och kommer så göra med ett mäktigt hemmastöd i ryggen i vad som väntas bli en tät och oviss final med starka nordiska lag och en amerikansk duo.

Hålltider:

  • 16:00 - Dörrarna slås upp till Avicii Arena
  • 17:00 - Final Damer
  • 18:00 - Semifinal 1 Herrar
  • 18:45 - Semifinal 2 Herrar
  • 20:00 - Final Herrar
  • 21:15 (ca) - Tävlingen slutar

Evenemanget, som går under namnet Stockholm Beach 2026, är den första beachvolleytävlingen någonsin i Avicii Arena och blir samtidigt den största i tävlingsformatet Queen & King of the Courts historia. Med musik, ljus, publiknära spel och ett högt tempo är målet att skapa en helhetsupplevelse där sport och underhållning möts – både för åskådare på plats och tv-tittarna.

Det här vill du inte missa, säkra dina biljetter nu! Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Tävlingarna sänds i SVT2 och SVT Play, med start 17:00. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Montage: Stadionklubbarna (SSSAB)

Queen & King of the Court startade upp 2017 och är välkänt inom volleykretsar som ett spelkoncept fyllt av action och spänning. Jämfört med traditionellt matchspel är spelformen snabbare och spelas på tid. Fem lag deltar i en och samma match och tävlar om att samla ihop så många poäng som möjligt i varje omgång. Lagen som samlar ihop minst antal poäng varje omgång slås ut efter hand. Tävlingen i Avicii Arena går alltså under namnet Stockholm Beach och samlar världsspelare från runt om i världen som som gör upp om att krönas till drottningar och kungar.

Grundprinciper

  • Planen delas in i King’s Side (poängsidan) och Challenger Side (utmanarsidan)
  • Serve slås alltid från Challenger Side
  • Poäng kan endast göras på King’s Side
  • Lag som vinner en boll på Challenger Side flyttar över till King’s Side
  • Lag som förlorar en boll får ställa sig "sist i kön" – nytt lag kliver in
  • Matcherna spelas i tidsbestämda ronder (15 minuter)
  • Efter varje rond elimineras laget med lägst poäng.

Turneringsformat i Avicii Arena

  • Damer:
    • Direkt final mellan fem lag
    • Spelas i tre ronder
  • Herrar:
    • Två semifinaler (två ronder vardera)
    • Final med de två främsta lagen från varje semifinal + ett wildcard
    • Finalen spelas i tre ronder

 

Mer information om lagen, spelschemat, formatet och mycket annat hittar du på den officiella turneringssajten! Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Följ Svensk Volleyboll (@svenskvolleyboll) på Instagram för mängder av innehåll om den historiska tävlingen!

LÄNKAR

Officiell turneringssajt Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Biljetter (axs.com) Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Fler nyheter

Publicerad: 2026-01-28

Senast uppdaterad: 2026-01-28

Sponsorer