Gå till innehåll
SVENSK VOLLEYBOLL

Gör föreningen röstberättigad till årsmötet

Svensk volleybolls årsmöte 2020 hålls i maj. Här följer information om hur förbundets medlemsföreningar och distrikt gör sig röstberättigade.

Årsmötet är Svenska Volleybollförbundets högst beslutande organ. På årsmötet kan medlemsföreningarna vara med och påverka framtiden för Svensk volleyboll genom att skicka in motioner samt använda sin rösträtt. 

För att en förening ska bli röstberättigad till årsmötet 2020 krävs att den, senast den 31 december 2019, förser förbundet med verksamhetsberättelse och årsredovisningar inklusive revisionsberättelser från föreningens årsmöte och eventuella extra årsmöten. Handlingarna ska vara yngre än 12 månader för att rösträtt ska erhållas. Rösträtten regleras i förbundsstadgarna, paragraf 4, kapitel 3 samt i punkt 4, paragraf 2, kapitel 2.

Enklast är att skicka föreningens verksamhetsberättelse och årsredovisning till info@volleyboll.se. Skriv föreningens namn i ämnesraden.

Årsmötet 2020 arrangeras i maj månad. Plats och tid meddelas efter årsskiftet.

Fler nyheter

Publicerad: 2019-12-13

Senast uppdaterad: 2019-12-13

Visa fler nyheter

Sponsorer