Damlandslaget svepte motståndet i Baku – nästa stopp: Ängelholm!
Sveriges volleybolldamer lämnar Baku med full pott. Efter fredagens premiärseger mot Azerbajdzjan följde blågult upp med ännu en 3–0-viktoria under lördagen, den här gången mot Estland: 25–18, 27–25, 25–21. Därmed står Sverige på sex poäng och 6–0 i set efter European Leagues inledande ligafashelg – och nu väntar efterlängtad hemkomst till Catena Arena i Ängelholm.
SNABBLÄNKAR:
.jpg)
Foto: Robert Boman
Sveriges damlandslag reste till Azerbajdzjan för att öppna European League 2026 med två matcher på två dagar.
Facit: två segrar, sex inspelade poäng och inte ett enda tappat set.
Efter fredagens 3–0 mot värdnationen Azerbajdzjan fortsatte blågult på inslagen väg mot Estland under lördagen. Sverige tog kommandot direkt, vann första set med 25–18 och fick sedan visa både styrka och kyla när Estland pressade på i den andra akten. Där blev det jämnt hela vägen in i slutbollarna, men Sverige höll huvudet kallt, stängde setet via 27–25 och kopplade ett tungt grepp om matchen.
I tredje set fortsatte Estland att utmana, men det svenska laget stod stabilt, hittade lösningar när det behövdes och spelade hem matchen via 25–21 då världsstjärnan Isabelle Haak slog in den andra matchbollen via det estniska blocket.
– Det känns jättebra såklart! I dag satt inte spelet riktigt där det skulle, men då var det nästan ännu skönare att få med oss tre poäng. Vi visade styrka genom att ändå ta matchen i tre raka set och gjorde bra comebacker i lägen där vi blev tvungna att jaga. Generellt var det sämre kvalitet i spelet än i går mot Azerbajdzjan, men det är väldigt skönt att åka hem med sex poäng, konstaterar "Bella".
Precis som under premiärkvällen klev den 26-åriga högerspikern fram i offensiven. Mot Estland noterades hon för 27 poäng, varav 24 i anfall. Hanna Hellvig fyllde på med 10 poäng, Gun Hindgren levererade 8 och Anna Haak bidrog med 7 – däribland två serveess och en blockpoäng.

Isabelle Haak stod för totalt 55 poäng under premiärhelgen i Baku. Foto: Robert Boman
Framför allt levererade matchen ännu ett kollektivt styrkebesked från ett svenskt lag som fortsätter bygga vidare på den identitet som förbundskapten Lorenzo Micelli pratat om under upptakten av landslagssommaren, där energi är den stora nyckeln.
– Det är grymt "go" i laget! Alla bidrar, driver på och taggar igång varandra. Vi har längtat efter att spela tävlingsmatcher. Det var så klart lite frustrerande att vi inte riktigt kom upp i nivån i dag, men det är i dessa lägen det är så viktigt att vi peppar varandra. Alla som kom in gjorde det bra och bidrog i sin roll och på sitt sätt till segern, fortsätter Haak.
Blågult lämnar Baku med maximalt resultat, påfyllda självförtroenden och en stark start inför fortsättningen.
"Betyder så oerhört mycket!"
Nu vänder damlandslaget skutan hemåt.
Nästa helg, 12–14 juni, väntar European League-fest i Catena Arena och Ängelholm – systrarna Haaks hemstad och platsen där det förra året slogs dubbla publikrekord för damlandslagsvolley.
Fredagen den 12 juni kl 19:00 spelar Sverige hemmapremiär mot Litauen. Söndagen den 14 juni kl 16:00 väntar Bosnien & Hercegovina.
Isabelle Haak passar på att skicka en häsning till den svenska publiken:
– Vi ser verkligen fram emot att komma hem och tillbaka till Catena Arena. Jag hoppas att många ängelholmare och volleybollare sluter upp bakom oss på läktarna, precis som de gjorde förra året. EM i Göteborg är kanske det stora dragplåstret i år, men jag hoppas att publiken vill vara med på hela resan fram dit, säger Haak.
Hon betonar också att European League redan nu har stor sportslig betydelse för damlandslaget.
– Det är viktiga matcher som väntar. Även om det är EM på hemmaplan senare i sommar slåss vi redan nu om platser till EM 2028 och VM 2027. Vi behöver publikens stöd och vill ha mycket folk som hejar fram oss - det betyder så oerhört mycket. Dessutom är vi hungriga på revansch efter Final Four förra året, där vi inte riktigt fick spelet att stämma. Det handlar om att göra om och göra rätt, avslutar Haak.
Säkra dina platser och gör dig redo att agera planens sjunde spelare! Biljetter hittar du på Tickster.com! Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Samtliga Sveriges hemmamatcher i European League (damer och herrar) visas i SVT Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Bortamatcherna visas via eurovolley.tv! Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
%20_78I9610%20kopiera%20(2).jpg)
Helgen 12-14 juni återvänder damlandslaget till Catena Arena och Ängelholm. Foto: Robert Boman
SVERIGES LIGAFASMATCHER
Ligafashelg 1 – A.Y.S. Sport Hall, Baku, Azerbajdzjan
• 5 juni 16:00 – Sverige vs Azerbajdzjan
• 6 juni 16:00 – Sverige vs Estland
Ligafashelg 2 – Catena Arena, Ängelholm, Sverige
• 12 juni 19:00 – Sverige vs Litauen
• 14 juni 16:00 – Sverige vs Bosnien och Hercegovina
—» Biljetter på Tickster.com Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Ligafashelg 3 – Albanien
• 20 juni – Sverige vs Österrike
• 21 juni – Sverige vs Albanien
TRUPPEN TILL AZERBAJDZJAN
Passare
Hilda Gustafsson, Volley Düdingen, Schweiz (KFUM Skellefteå)
Vilma Julevik, Hylte/Halmstad (Tuve VK)
Liberor
Filippa Brink, Les Comètes d'Orléans, Frankrike (Engelholms VS)
Elsa Nordin Ottosson, RIG / Solna VBK (Solna VBK)
Spikers
Anna Haak, Madison LOVB, USA (Engelholms VS)
Cecilia Malm, USC Münster, Tyskland (Danderyds SK)
Hanna Hellvig, Uni Opole, Polen (Lidingö SK)
Maya Tabron, San Diego Mojo, USA
Isabelle Haak, Imoco Volley Conegliano, Italien (Engelholms VS)
Martha Edlund, Aosta Volley, Italien (Veddige Varberg VBK)
Centrar
Elma Olofsson, Örebro Volley (KFUM Umeå)
Gun Hindgren, Béziers Volley, Frankrike (Lunds VK)
Linda Andersson, Saint-Dié-Vosges VB, Frankrike (KFUM Örebro)
Malin Hallin, RIG Falköping/Kronan VBK (Borgen VK)
*Moderklubb inom parentes.
Ledarstab
Lorenzo Micelli, head coach
Samantha Sylva-Arvidson, team manager
Gabor Toth, assisterande coach
Bart Janssen, assisterande coach
Matteo Marongiu, scout
Gabriele Rudi, strength and conditioning coach
Giuseppe Pigliacampo, fysioterapeut
Karin Bäckström, lagläkare
SÅ AVGÖRS EUROPEAN LEAGUE 2026
CEV European League har från och med 2026 fått en helt ny betydelse inom europeisk landslagsvolleyboll. Guld- och silverdivisionerna är borta, och i stället samlas de deltagande nationerna i en gemensam turnering där lagen konkurrerar om slutspelsplatser, EM-biljetter och rankingpoäng som kan ge VM-avancemang.
I ligarundan i juni spelar 22 landslag sex matcher vardera under tre raka helger. Efter avslutad ligafas går de fyra främsta lagen vidare till slutspel och säkrar samtidigt platser i EM 2028.
För Sveriges damlandslag är turneringen därmed både en viktig tävling här och nu – och ett avgörande steg på vägen mot framtida mästerskap.
LÄNKAR
Officiell turneringssajt European League 2026 Länk till annan webbplats. (spelschema, resultat, statistik, livescore, fria bilder)
SVT:s European League-guide Länk till annan webbplats.
SVT:s sändningar Länk till annan webbplats.
Streaming på eurovolley.tv Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Om Sverige damlandslag i volleyboll Länk till annan webbplats.
Fler nyheter
Publicerad: 2026-06-06
Senast uppdaterad: 2026-06-06
