Sviten stannade vid tre – Israel besegrade Sverige i Strumica
Sveriges segersvit i European League är bruten. Efter tre raka blågula vinster var fjolårets Golden League-trea Israel numret större i söndagens fjärde omgång i Strumica, Nordmakedonien. Matchen slutade 3–1 till Israel: 16–25, 20–25, 25–22, 11–25. Härnäst väntar tredje och sista ligafashelgen i Montenegro, där värdnationen och Estland radar upp på andra sidan nätet.
Snabblänkar:
- Fullständig matchstatistik SWE-ISR Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
- Streaming: Avslutande ligafasmatcherna visas på eurovolley.tv Länk till annan webbplats.
- Officiell turneringssajt: European League 2026 Länk till annan webbplats.
- Upplev herrlandslaget på hemmaplan i augusti - parallellt med damernas hemma-EM! Länk till annan webbplats.

Foto: Robert Boman
Sverige klev in i söndagens möte med Israel med tre raka segrar i ryggen.
Efter dubbla vinster hemma i Lund mot Grekland och Azerbajdzjan följde blågult under lördagen upp med 3–1 i det nordiska derbyt mot Norge. Mindre än 24 timmar senare väntade nästa uppgift i Strumica: tunga Israel, som förra året vann ligafasen i European Golden League och sedermera slutade trea i Final Four.
Och den här gången blev motståndet för starkt.
Israel satte tonen tidigt, pressade Sverige hårt och gick rättvist fram till 2–0 i set efter klara 25–16 och 25–20. Blågult hade svårt att hitta samma stabilitet som i tidigare matcher, samtidigt som Israel höll en jämn nivå, effektivt straffade svenska misstag och samtidigt undvek att bjuda på egna.
– Vi kommer inte upp i vår nivå i dag. Stundtals hittar vi dit, men det är för mycket upp och ner. Israel var i sin tur jättestabila. Vi lyckades inte utmana dem tillräckligt. Det blev avgörande, säger Jacob Ekman.
Blågul reaktion i tredje set
Sverige höjde sig längs vägen och fick utdelning i tredje set.
Där lyckades blågult vrida upp intensiteten, få bättre grepp om egen sida av nätet och pressa tillbaka Israel. Måns Eriksson gjorde ett framgångsrikt inhopp med bland annat tre blockpoäng - och Sverige höll ihop spelet hela vägen till reducering via 25–22.
Men någon ny monstervändning, likt den i premiären mot Grekland, blev det inte.
I fjärde set återtog Israel kommandot direkt. Och det med besked. Det svenska spelet föll tillbaka, medan poängställningen snabbt rann iväg till motståndarnas fördel.
– Vi sa innan matchen att vi skulle leverera mer servepress än vad vi gjorde mot Norge. Även om det var bättre i dag så lyckades vi inte så bra som vi borde och behövde. Det blev lite för mycket gratisserve – och då är Israel för bra, säger Ekman.

Foto: Robert Boman
Sju block av centertanken
Jacob Ekman blev poängbäst för dagen i det svenska lägret, med sina16 "pinnar". Centern stod för en stark individuell insats vid nät och noterades bland annat för sju block. Hampus Ekstrand fyllde på med 10 poäng, Axel Enlund med 9 och Jacob Link med 6.
Som lag vann Sverige faktiskt blockkampen med 13–7, men Israel hade större utdelning i övriga delar av spelet.
– Personligen kändes det som en rätt okej insats i dag. Jag har spelat mot några av killarna i Israel tidigare och känner väl till lite hur de agerar där ute. Det var kul att få in många block. Det har känts bra generellt hittills under European League, men vi behöver alla vara bättre i dag för att kunna rå på motståndet – och det lyckas vi inte med, säger Ekman.
För Sverige innebär resultatet att segersviten stannar vid tre matcher. Efter fyra spelade omgångar står blågult på tre segrar och en förlust inför den avslutande ligafashelgen.
Ny chans i Montenegro
I tuff konkurrens med det stora och starka startfältet om hela 27 lag är varje poäng och vinst oerhört dyrbar. Konsekvenserna - och de talrika scenarierna - som följer av dagens 1-3-nederlag är i skrivande stund svåra att överblicka, men klart är att det gör vägen till European League-slutspelet svårare.
Med det sagt finns mycket att spela om och för.
– Självklart är siktet inställt på att påbörja en ny segersvit. Vi ska försöka avsluta så starkt som möjligt. Vi får se det här som en lärdom och kommer komma hungriga till de sista matcherna i ligafasen. Vi vill uppnå bästa möjliga resultat och samla på oss maximalt med rankingpoäng, avslutar Ekman.
Herrlandslaget reser nu direkt vidare till Montenegro, där den tredje och avslutande ligafashelgen spelas i Bijelo Polje. Där väntar matcher mot värdnationen fredagen den 19 juni samt Estland lördagen den 20 juni.
Säkra din plats till landslagssommaren
Totalt spelar Sveriges damlandslag och herrlandslag 11 tävlingsmatcher på hemmaplan under juni och augusti Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. – där mästerskapsförberedande herrlandskamper i Göteborg samt damlandslagets historiska EM på hemmaplan i Scandinavium ligger framför oss!
Den 21–27 augusti avgörs hela 15 EM-matcher i Scandinavium och Göteborg, varav Sveriges volleybolldamer spelar huvudrollen i hela fem av dessa. Montenegro, Slovakien, Italien, Kroatien och Frankrike utgör motståndet i grupp D.
Säkra dina biljetter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. till landslagens hemmamatcher och gör dig redo att agera planens sjunde spelare!
SVERIGES LIGAFASMATCHER
Ligafashelg 1 – Idrottshallen Lund
• 5 juni 18:00 – Sverige 3-2 Grekland
• 7 juni 16:00 – Sverige 3-0 Azerbajdzjan
Ligafashelg 2 – Strumica, Nordmakedonien
• 13 juni 18:00 – Sverige 3-1 Norge
• 14 juni 18:00 – Sverige 1-3 Israel
Ligafashelg 3 – Bijelo Polje, Montenegro
• 19 juni 18:00 – Sverige vs Montenegro
• 20 juni 18:00 – Sverige vs Estland
TRUPPEN
Passare
Alfred Brink, Cambrai Volley, Frankrike (Engelholms VS)
Oskar von Sydow, VC Greenyard Maaseik, Belgien (Sollentuna VK)
Liberor
Joel Andersson, Dukla Liberec, Tjeckien (Norsjö VBK)
Alfred Fransson, RIG Falköping/Örkelljunga VK (Örkelljunga VK)
Centrar
Carl Berkefelt, UVC McDonald's Reid, Österrike (Lidingö SK)
Jacob Ekman, AS Cannes CFC, Frankrike (Värnamo VBA)
Måns Eriksson, Nordenskov UIF, Danmark (Örkelljunga VK)
Patrik Johansson, Numidia VC Limax, Nederländerna (Vindrarps VK)
Spikers
Axel Algulin, RIG Falköping/Linköpings VC (Team Valla)
Hampus Ekstrand, TSV Raiffeisen Hartberg, Österrike (Falköpings VK)
Axel Enlund, SVG Lüneburg, Tyskland (Stöcke IF)
Johan Gruvaeus, Hylte/Halmstad (Falkenbergs VBK)
Erik Ask, Stanford University, USA (Västerås VK)
Jacob Link, Al-Muarraq, Bahrain (Lunds VK)
Ledarstab
Gido Vermeulen, head coach
Olle Anfelt, team manager
David Ottosson, assisterande coach
Arnold van Ree, assisterande coach och fystränare
Jakob Langwagen, scout
Sebastian Lilja, scout
Pakshan Inferadi, fysio
Manne Andersson, lagläkare
SÅ AVGÖRS EUROPEAN LEAGUE
CEV European League har från och med 2026 fått en helt ny betydelse inom europeisk landslagsvolleyboll. Guld- och silverdivisionerna är borta, och i stället samlas de deltagande nationerna i en gemensam turnering där lagen konkurrerar om slutspelsplatser, EM-biljetter och rankingpoäng som kan ge VM-avancemang.
I ligarundan i juni spelar 27 landslag sex matcher vardera under tre raka helger. Efter avslutad ligafas går de fyra främsta lagen vidare till slutspel och säkrar samtidigt platser i EM 2028.
För Sveriges herrlandslag är turneringen därmed både en viktig tävling här och nu – och ett avgörande steg på vägen mot framtida mästerskap.
LÄNKAR
Officiell turneringssajt European League 2026 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (spelschema, resultat, statistik, livescore)
SVT:s European League-guide Länk till annan webbplats.
SVT:s sändningar Länk till annan webbplats.
Streaming på eurovolley.tv Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Om Sveriges herrlandslag i volleyboll
Fler nyheter
Publicerad: 2026-06-14
Senast uppdaterad: 2026-06-14
